Naujienos: 

2011-03-23 / Romantinės ir šiuolaikinės muzikos kryžkelės


Romantinės ir šiuolaikinės muzikos kryžkelės


Kovo 25 d., penktadienį, 18val. Kauno valstybinėje filharmonijoje, Kauno miesto simfoninio orkestro koncerte klausytojai išvys du neabejotinus savo srities autoritetus – dirigentą Modestą Pitrėną ir smuikininką Vilhelmą Čepinskį. Koncerto programoje romantinės ir šiuolaikinės muzikos kryžkelė, kurioje susitinka kompozitorių Makso Brucho, Piotro Čaikovskio ir Arvydo Malcio kūriniai.

Pagrindinė koncerto ašis – vokiečių kompozitoriaus Makso Felikso Bruko (Max Felix Bruch) koncertas smuikui ir orkestrui nr. 1 g-moll, įrašytas į įsimintiniausių koncertų smuikui sąrašą. M. Brukas gyveno XIX ir XX amžių sandūroje ir kūrė Berlyne, tuo metu, kai Vienoje ir Paryžiuje buvo drąsiai eksperimentuojama, ieškoma novatoriškų idėjų bei sprendimų, kompozitorius liko nuošalyje, pavadindamas modernistus „nekvalifikuotais keverzotojais“. Gausus M. Bruko kūrybinis palikimas vadinamas paskutiniu melancholišku žvilgsniu pro užsiveriančias romantizmo epochos duris, vieni jį vadino atgyvena, kiti  - prarasto jausmingumo simboliu.

Romantinė gija driekiasi ir kitame koncerto programos kūrinyje. P. Čaikovskio simfonija nr. 5  po premjeros pelnė prieštaringą reputaciją, kontraversiją kėlė peržengtos bet kokios ekspresijos ribos, nepakeliamas emocionalumas. Penktoji simfonija kūrinys apie kančią, kovą ir didelę Žmogaus pergalę, didinga muzika su įveiktos tragedijos žyme, iš kurios sėmėsi įkvėpimo ir stiprybės ištisos kartos.

Kauno simfoninis orkestras lieka ištikimas šiuolaikinei akademinei muzikai, todėl koncerte pristatys vieno produktyviausių šalies šiuolaikinių kompozitorių Arvydo Malcio simfoniją nr. 3 „Grunwald”, dedikuotą Žalgirio mūšio sukakčiai.

Smuikininkas Vilhelmas Čepinskis melomanų ypatingą prielankumą pelnė dar vaikystėje. Vunderkindas, briliantinės technikos įprasmintojas, absoliutus virtuozas – tokie ir į šiuos panašūs epitetai apibūdindavo smuikininko griežimą. Taikliai ir lakoniškai V. Čepinskio muzikavimą vertina vokiečių spauda: „Puikiai ištobulinta technika liudija apie nepaprastą talentą. V. Čepinskio grojimas efektingas, bet niekuomet neperžengiantis sensacijos ribų“.


atgal