Naujienos: 

2013-07-04 / Orkestras dalyvaus operos "Birutė" atlikime


„Ant marės krašto, Palangos miestelėj...

Šiais žodžiais prasideda plačiai lietuviuose dainuojama žinoma istorinė Silvestro Valiūno daina "Birutė", kuri tapo lyg ir Palangos, Birutės tėviškės, himnu.

1906 m. Vilniuje buvo išleista Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio pjesė „ Birutė". Pats autorius ją vadino melodrama. Mikas Petrauskas per keletą savaičių sukomponavo muziką „Birutei". Lapkričio 6-tą dieną „ Vilniaus kanklių" draugija pastatė Žemkalnio melodramą su artisto Miko Petrausko kompozicija", bent jau taip skelbė programa Vilniaus miesto salėje (dabar Lietuvos nacionalinė filharmonija). Spektaklį (jo muzikinę dalį) parengė ir dirigavo pats kompozitorius. Vėliau „Birutė" buvo pastatyta Čikagoje, Brukline, Bostone ir kitur. Tačiau bene svarbiausias (po 1906 metų) istoriškai buvo Vilniuje surengtas pirmojo viešo Palangos vaidinimo dešimtmečio minėjimas 1909 metais, kai buvo suvaidinta „ Amerika pirtyje" ir „ Birutė".

Operos „Birutė" pagrindas - žinoma istorinė legenda apie Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio ir vaidilutės Birutės susitikimą Palangoje, jų meilę, atėjusi iš gilios enovės, XIX a. pradžioje atgimusi ir paplitusi per Silvestro Valiūno „Birutės dainą".

2006 metais pirmąjai nacionalinei operai sukako 100 metų. Ta proga Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyko šios operos koncertinis atlikimas, po to opera buvo atlika Pažaislio festivalyje bei prie Biržų pilies su Kauno valstybiniu choru. Operos sėkmę liudijo palankūs kritikų ir publikos atsiliepimai - daugelis net ir vyresnės kartos žmonių šią nuo mokyklos suolo kaip faktą žinomą operą pirmąkart visą išgirdo gyvai. Puikiai Teisučio Makačino orkestruota operos muzika, nors ir rašyta mėgėjų pajėgoms, pasirodė pakankamai gyvybinga, kad savo nuoširdžiu paprastumu galėtų žavėti ir šių dienų klausytojus bei profesionalus. 2008 metais visuomenei buvo pristatyta pirmosios lietuviškos operos „Birutė" kompaktinė plokštelė.

Prasminga, kad Palangai tapus Lietuvos kultūros sostine pirmoji opera atkeliauja į istorinę siužeto vietą. Operos atlikimui suburtos išties įspūdingos atlikėjų pajėgos - Kauno valstybinis choras, Kauno miesto simfoninis orkestras, solistai Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Audrius Rubežius (tenoras), Rafailas Karpis (tenoras), Arūnas Malikėnas (baritonas), Giedrius Žalys (baritonas), aktoriai Arnoldas Jalianiauskas, Sigitas Račkys, Ferdinadas Jakšys, Gediminas Storpirštis. Dirigentas - Modestas Pitrėnas, režisierė - aktorė Birutė Marcinkevičiūtė-Mar.

Liepos 6 d. 21 val. Palangoje, prie Birutės kalno, Birutės parke Valstybės minėjimo proga vyks opera „Birutė".

atgal