Naujienos: 

2010-09-27 / Kauno simfoninis orkestras: nuo senosios klasikos - iki "Smokie"
Miesto simfoninio orkestro (vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas), Kauno valstybinio choro (vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas prof. Petras Bingelis) ir solistų Onos Kolobovaitės, Liudo Mikalausko bei pianisto Artūro Anusausko koncertu penktadienį prasideda naujas Kauno valstybinės filharmonijos koncertinis sezonas. Simfoninis orkestras, kurį prieš šešerius metus, rugsėjį, priimtu sprendimu įsteigė Kauno miesto savivaldybės taryba, savąjį sezoną pradėjo keliomis dienomis anksčiau. Kauno orkestras grojo Plungėje, Mykolo Oginskio festivalio pabaigtuvėse. Apie artimiausias naujienas  papasakoti sutiko Kauno simfoninio orkestro vadovas Algimantas Treikauskas.

- Kuo išskirtinis orkestrui ir jo gerbėjams bus šis kūrybos sezonas?


- Visų pirma norėčiau prisiminti, kokia įtempta buvo praėjusio koncertinio sezono pabaiga ir kokius vaisius dabar galime pateikti. Praėjęs sezonas pasižymėjo ne vien koncertais, orkestro dalyvavimu įvairiuose festivaliuose ar didingose šventėse, bet ir plokštelių leidyba. Dvi iš šių plokštelių orkestro gerbėjams Kauno filharmonijoje koncertais pristatysime šio sezono pradžioje. Vieną jų orkestras įrašė su pasaulinio lygmens muzikantu, obojumi grojančiu italu Frančesku di Roza (Francesco di Rosa). Antra, galima drąsiai sakyti, reprezentacinė plokštelė "Kaunas klasikoje", įrašyta su solistu Liudu Mikalausku ir smuikininku Vilhelmu Čepinskiu. Dar vieną plokštelę baigiame įrašyti su Vienoje gyvenančia ir toli nuo Lietuvos kuriančia operos soliste Rita Novikaite.

Visose tose plokštelėse skamba išties puikūs kūriniai, tad neabejojame, kad tomis dovanomis muzikos gerbėjai bus labai patenkinti.

O jei apie sezono išskirtinumą, reikėtų paminėti, jog šį kartą Kauno orkestras nebedalyvaus televizijos projekte "Triumfo arka". Dvejus metus iš eilės grodami šiame operos solistų konkurse, galim džiaugtis, kad padėjome Lietuvos televizijai rimtai "įsukti" bei išpopuliarinti projektą. Dabar daugiau laiko mūsų orkestras turės koncertams ir betarpiškiems susitikimams su muzikos klausytojais.

Nemažai dėmesio šį sezoną bus skirta ir simfoninei muzikai; įvyks daugiau vadinamųjų tradicinių koncertų. Grįšim prie tų vertybių, kurios buvo visais laikais, kai koncertavo simfoniniai orkestrai. Aišku, "Triumfo arka" nuveikė didelį darbą populiarindama klasikinę muziką. Ir visiems jos dalyviams tiek šį sezoną, tiek ir kitus, kiek šis projektas televizijoje gyvuos, linkime kuo geriausios sėkmės.

- Per tą "Triumfo arką" išpopuliarėjo ne tik televizijos projektas, bet plačiajai publikai tapo kur kas geriau pažįstamas ir Kauno simfoninis bei charizmatiškuoju pramintas jo vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas. Ar tiesa, kad dirigento kūrybiniai planai dabar jį veda tolyn nuo Kauno ir Lietuvos?

- Visaip būtų galima pasakyti. Taip, Modestas Pitrėnas iš tikrųjų turės įtemptą sezoną, tačiau jis lieka Kauno simfoninio orkestro vyriausiuoju dirigentu. Žiūrovai jį matys diriguojantį orkestrui sezono pradžios koncerte, taip pat kitame, kai skambės romantinės muzikos šedevrai. Ir dar ne kartą išvys jį scenoje su Kauno simfoniniu. Tačiau dirigentui šis sezonas lemia ir nemažų iššūkių - Kelno ir Diuseldorfo (Vokietijoje) teatruose jis statys operos spektaklius.

Kauno orkestras turės gražių progų pasirodyti ir su kitais dirigentais, tokia kūrybinė įvairovė - tik į naudą. O kai kurie atvyksiantys į gastroles kūrėjai dar pamokys mūsų jaunimą, mielai sutikę surengti profesinio meistriškumo pamokas Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijoje. Tai suplanavęs padaryti ir garsus dirigentas Luka Bidzadzero (Luca Bizzozero) iš Šveicarijos.

- Kokių dar įdomesnių pažinčių orkestras žada klausytojams šį sezoną?


- Gal iš pradžių pavardinsiu koncertus: tuoj po sezono atidarymo, šeštadienį, orkestras gros Kauno J. Gruodžio konservatorijos įkūrimo 90-mečio šventėje. Paskui muzika sveikins pedagogus Kauno sporto halėje su Mokytojo diena. Ne mažiau svarbūs koncertai orkestro laukia ir vėliau. Tarp jų bus ir edukaciniai pažintiniai-mokomieji: drauge su Kauno valstybiniu choru tęsime jaunimui skirtą koncertų ciklą. Kitą ciklą skirsime labdarai, rengsime nemokamus koncertus neįgaliesiems.

Iš pažinčių, kurios numatomos iki šių metų pabaigos, galima minėti koncertus su pianistu iš Amerikos Kasparu Uinsku, išskirtiniu saksofono virtuozu iš Latvijos Oskaru Petrauskiu, du mūsų orkestro koncertus su garsiais Šveicarijos muzikantais. Tai - Anna Ioanna Oltean (fleita), Zepryn Zephryn Rey Bellet (violončelė) ir Kaspar Zendher (dirigentas). Manau, su džiaugsmu, viename iš šio sezono koncertų klausytojai Kauno filharmonijoje pasitiks ir savo seną pažįstamą - šv. Kristoforo orkestro vyriausiąjį dirigentą Donatą Katkų.

Kauno orkestras gros ir kituose miestuose (dažniausiai - Klaipėdoje), dalyvaus minėjimuose, iškilmėse. Spalio gale ir lapkričio pradžioje numatytas tradicinis mirusiųjų pagerbimui skirtų renginių ciklas, orkestras gros Kauno, Alytaus bei kitų miestų bažnyčiose.

- Žinau, jog gruodį orkestro gerbėjai sulauks gražios naujametės dovanos, kurią įteikti jau dabar įtemptai ruošiatės, kokia ji bus?

- Trijų Lietuvos miestų gyventojai, baigiantys metams, neabejojame, mielai priims tą dovaną. Ją Kauno simfoninis rengia drauge su legendine britų roko grupe "Smokie". Tai - mūsų bendras kūrybinis projektas "Smokie in symphony". Koncertai bus rengiami Vilniaus "Siemens", Panevėžio "Cido" arenose bei senojoje Kauno sporto halėje.
atgal